Centrum Transferu Technologii URK oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o.o. obecne na III Krajowych Dniach Pola 2022
Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbyły się w dniach 11 do 13 czerwca na Polu Doświadczalnym w Płońsku pod Warszawą. Głównym organizatorem imprezy był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Warszawa. Na wydarzeniu ofertę technologiczną Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie promowali brokerzy technologii Centrum Transferu Technologii UR oraz Spółki Celowej – Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o.o.
Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbyły się w dniach 11 do 13 czerwca na Polu Doświadczalnym w Płońsku pod Warszawą. Głównym organizatorem imprezy był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Warszawa. Na wydarzeniu ofertę technologiczną Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie promowali brokerzy technologii Centrum Transferu Technologii UR oraz Spółki Celowej – Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o.o. Na Krajowych Dniach Polach obecni byli również twórcy mikrofalowego urządzenia do niszczenia roślin inwazyjnych, w tym barszczu Sosnowskiego – Pan dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK oraz Pani dr inż. Beata Grygierzec. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Mazowieckiego oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. Partnerem Generalnym wydarzenia byli: Anwil S.A. oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zaś Partnerem Branżowym firma Bayer Polska. Na wydarzeniu nie zabrakło największych polskich podmiotów oraz instytucji naukowych i badawczych związanych przede wszystkim z branżą agro.
Podczas wydarzenia uczestnicy zdobyli wiedzę na temat rozwiązań wpisujących się w cele Europejskiego Zielonego Ładu, m.in. bioróżnorodności gatunkowej i odmianowej, czy też technologii ochrony roślin w oparciu o prowadzony monitoring występowania agrofagów. W ramach zadań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), uruchomione zostało stoisko Instytutów Naukowo-Badawczych i uczelni wyższych we wspólnym namiocie, pod hasłem „Nauka polska a innowacje w rolnictwie”. Spotkali się w nim: rolnicy, naukowcy, wystawcy, przedsiębiorcy, studenci i uczniowie kierunków rolniczych.
Z jakich atrakcji mogliśmy skorzystać podczas III Krajowych Dni Pola 2022?
1. Prezentacji i degustacji zdrowej i bezpiecznej żywności
2. Prezentacji dokonań rolnictwa ekologicznego na Mazowszu
3. Promocji pszczelarstwa
4. Tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem specjalistów branżowych i rolników
5. Wystaw zwierząt hodowlanych (konie)
6. Wystaw ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej
7. Indywidualnego doradztwa fachowego specjalistów MODR Warszawa i kiermaszów wydawnictw
8. Prezentacji dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi mazowieckiej
9. Pokazów praktycznych, warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych prowadzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich: namiot „Koła Gospodyń Wiejskich – Tradycja i rękodzieło”
10. Kiermaszu kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych
11. Podsumowania konkursu „Hit Targowy 2022”
12. Podsumowania konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo” – KRUS
13. Podsumowania konkursu „Najciekawsze Stoisko 2022”
Podczas imprezy została przedstawiona oferta Uniwersytetu w zakresie rozwiązań technologicznych, skierowana do szeroko pojętego biznesu. Prezentowano m.in. opracowane technologie objęte wsparciem w ramach Projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” (więcej informacji o Projekcie: inkubator4.urk.edu.pl) tj. mikrofalowe urządzenie do niszczenia roślin inwazyjnych o nazwie Hogweed oraz całkowicie biodegradowalne opakowania na żywność.
Pod uczelnianym namiotem wystawowym zaprezentowano również następujące wynalazki: Łazik Rolniczy Hugo (www.hugogreen.pl) oraz SoilBioregener – innowacyjny nawóz o właściwościach HydroBioMikroAktywnych do regeneracji gleb produkcyjnych (https://www.facebook.com/SoilBioregener).
Więcej informacji o III Krajowych Dniach Pola: https://dnipola2022.pl/
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:
Autor zdjęć: Wojciech Przywała