CTT - logo

     Inkubator Innowacyjności 4.0

     Centrum Transferu Technologii

       Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Godło Polski

Sałata biofortyfikowana organicznymi związkami jodu

16.05.2021

Dziś przyszedł czas na prezentację pierwszego spośród WYRÓŻNIONYCH zespołów, który brał udział w „Startup School UR”, realizowanego w ramach Projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” Po długich i burzliwych obradach, Komisja wyróżniła w sumie 6 zespołów. Jak wielokrotnie powtarzali sami Członkowie Komisji: projekty były tak dobre, że niezmiernie ciężkim zadaniem było wskazanie tych najlepszych.

Dziś przyszedł czas na prezentację pierwszego spośród WYRÓŻNIONYCH zespołów, który brał udział w „Startup School UR”, realizowanego w ramach Projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”
Po długich i burzliwych obradach, Komisja wyróżniła w sumie 6 zespołów. Jak wielokrotnie powtarzali sami Członkowie Komisji: projekty były tak dobre, że niezmiernie ciężkim zadaniem było wskazanie tych najlepszych.
Jednym z wyróżnionych pomysłów był  projekt „Sałaty biofortyfikowanej organicznymi związkami jodu jako suplement diety w profilaktyce i wspomaganiu leczenia Covid-19”.

Celem projektu jest określenie przeciwwirusowego oraz immunomodulacyjnego działania sałaty biofortyfikowanej w organiczne formy jodu (jodosalicylany i/lub jodochinoliny) w terapii zakażeń koronawirusem. Badania in vitro zostaną przeprowadzone na ludzkiej linii komórek płuca, uprzednio infekowanej alfa- 229E (ATCC® VR¬740™) i/lub beta-koronawirusem OC43 (ATCC-VR-1558). Ideą projektu jest wytworzenie suplementu diety, który może być cennym narzędziem w walce z niedoborem jodu i stanowić uzupełnienie codziennej diety, gdyż pierwiastek ten nie jest syntetyzowany wewnątrz ustroju człowieka. Deficyt jodu został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z czynników mających bezpośredni wpływ na stan zdrowia populacji, ponieważ prowadzi do rozwoju wola tarczycy, a jego skrajne niedobory mogą skutkować głębokim upośledzeniem umysłowym. Ostatnie doniesienia naukowe sugerują pozytywny wpływ kompleksów jodowych (jodopowidon) na obniżenie poziomu cząsteczek wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. W badaniach własnych, prowadzonych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie wykazano przeciwnowotworowe działanie ekstraktów sałaty wzbogaconej w organiczne związki jodu (jodosalicylany) wobec linii komórek nowotworowych żołądka i okrężnicy. Na podstawie otrzymanych wyników można wnioskować o wysokim potencjale terapeutycznym proponowanego produktu, który pozwoli na realizację aktualnych potrzeb rynkowych konsumentów.

OBEJRZYJ WIDEO

ZESPÓŁ

Dr hab. inż. Aneta Koronowicz, prof. UR - Kierownik zespołu. Badania na liniach komórkowych i  modelu koronawirusa / CEO.
Prof. dr hab. Sylwester Smoleń - Uprawa biofortyfikowanej sałaty; analizy zawartości składu chemicznego roślin sałaty oraz prototypu suplementu / COO.
dr Anna Wisła-Świder, prof. UR - Synteza molekuł azaheterocyklicznych z jodem; wytworzenie kapsułki biopolimerowej / CFO.
mgr inż. Joanna Mrożek - Badania składu podstawowego sałaty, ocena bezpieczeństwa suplementacji / CMO.
mgr Olga Sularz - Badania in vitro na liniach komórkowych; analizy biochemiczne i molekularne / CFO.

W najbliższych dniach przedstawimy kolejnych laureatów konkursu – „Startup School UR” (Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”).

W przypadku chęci współpracy z Zespołem, prosimy o bezpośredni kontakt. Zachęcamy także do kontaktu z uczelnianym Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie sp. z o.o., gdzie mogą Państwo uzyskać konkretne informacje na temat komercjalizacji rozwiązań.

Osoby do kontaktu:

mgr inż. Wojciech Przywała – Broker Technologii
e-mail: wojciech.przywala@innowacje-ur.pl
tel.: 12 662 48 53

mgr Wojciech Borówka – Broker Innowacji UR
e-mail: Wojciech.Borowka@urk.edu.pl
tel.: 12 662 48 53


UWAGA - zapraszamy do odwiedzenia BAZY TECHNOLOGII – AGRITECHMARKET.PL

WIĘCEJ na temat warsztatów „Startup School UR”.

Organizatorami I edycji „Startup School UR”  byli: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie poprzez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o. o. Wykonawcą spoza uczelni była firma Open Innovation House sp. z o.o.
Cykl warsztatów organizowany był w ramach Projektu pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0”, dofinansowanego z Programu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 (Działanie 4.4).