Wybrane prace przedwdrożeniowe
Designate – urządzenie do dezynfekcji mgłą przedmiotów codziennego użytku
BRANŻA: Mechanika, eksploatacja i budowa maszyn
KIEROWNIK: dr inż. Maciej Gliniak, prof. URK
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: Justyna.Warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu powstał prototyp urządzenia do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku, narzędzi, bagaży itp., poprzez ich zamgławianie kwasem podchlorawym (HOCl). Celem dezynfekcji jest usuwanie wirusów (w tym koronawirusa SARS-CoV-2), bakterii i grzybów. Zastosowanie sprawdzonej technologii zamgławiania działa niezależnie od przedmiotu dezynfekcji. W trakcie przeprowadzonych badań przemysłowych zweryfikowano wpływ HOCl na podstawowe patogeny występujące w otoczeniu człowieka. Dzięki tym pracom ustalono optymalne warunki prowadzenia procesu dezynfekcji, zapewniające destrukcję patogenów. Wśród metod dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku, narzędzi czy bagaży, brak jest w kraju i za granicą uzasadnionej ekonomicznie metody dezynfekcji. Powstałe urządzenie odpowiada na potrzeby rynku - dezynfekuje wszelkie powierzchnie gładkie i porowate, usuwa co najmniej 90% patogenów z ich powierzchni, produkuje środek do dezynfekcji w czasie rzeczywistym zapobiegając jego zanieczyszczeniu. Dodatkowo nie pozostawia zapachu i zacieków, jest bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz wykazuje 80-120 razy większą skuteczność w zwalczaniu mikroorganizmów niż np. podchloryn sodu.
SŁOWA KLUCZOWE: dezynfekcja, patogeny, kwas podchlorawy
Hydrolizaty białka z surowców ubocznych przetwórstwa soi
BRANŻA: Opakowaniowa, Spożywcza
KIEROWNIK: dr hab. inż. Joanna Tkaczewska, prof. URK
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: justyna.warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu opracowano technologię produkcji aktywnych powłok biopolimerowych, w skład których wchodzi hydrolizat białkowy z odpadów poprodukcyjnych z przetwórstwa soi o wysokim potencjale przeciwutleniającym. Powłoka ta, może zostać użyta jako aktywne wegańskie opakowanie przedłużające trwałość łatwopsujących się produktów spożywczych. Proponowane rozwiązanie jest innowacyjnym w skali światowej. W chwili obecnej na rynku nie wykorzystuje się opakowań jednocześnie wegańskich, jadalnych i biodegradowalnych. Do pakowania żywności stosowane są woreczki lub arkusze foliowe (najczęściej: polietylenowe, polipropylenowe czy poliamidowe), papier lub folie kolagenowe. Te ostatnie, mimo naturalnego pochodzenia i biodegradowalnego charakteru nie są wegańskie, nie są jadalne i nie wpływają na trwałość produktów. Innowacyjność wynika również z surowców użytych do produkcji powłok wegańskich. Aktywny hydrolizat białka z odpadów przetwórstwa soi jest produktem opracowanym przez zespół naukowo-badawczy i dotychczas nikt nigdy nie użył go jako składnika folii biopolimerowej.
SŁOWA KLUCZOWE: opakowania, soja, hydrolizaty białkowe, odpady
Innowacyjna technologia granulacji surowców mineralnych
BRANŻA: Mechanika, eksploatacja i budowa maszyn
KIEROWNIK: dr hab. inż. Krzysztof Mudryk, prof. URK
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: justyna.warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu opracowano innowacyjną technologię granulacji surowców mineralnych oraz stworzono prototyp stanowiska do granulacji. Technologia umożliwia granulację mieszanek mineralnych (rozdrobnienie poniżej 0,5 mm) w jakościowe granulaty. W pierwszym etapie technologia bazuje na granulacji talerzowej. Drugi etap, po uformowaniu granul, realizowany jest w urządzeniu bębnowym, gdzie dochodzi do utwardzania oraz suszenia granul. Granulaty, wytworzone za pomocą tej technologii, posiadają powtarzalną granulację oraz zwiększoną wytrzymałość mechaniczną. Utworzony prototyp stanowiska pozwala na granulację mieszanek mineralnych charakteryzujących się sypkością z możliwością zastosowania lepiszczy w formie roztworów cieczowych. Dodatkowo możliwe jest wykonywanie granulatów warstwowych np. z powłoką o funkcjonalnych właściwościach (np. o zwiększonej wytrzymałości). Główną innowacją prezentowanej technologii jest możliwość granulacji mieszanek mineralnych o ściśle zdefiniowanej geometrii. Proces ten prowadzony jest dwuetapowo uzyskując możliwość wprowadzenia w drugiej fazie tzw. otoczkowania dodatkową funkcjonalną frakcją. Dodatkowa frakcja pozwala na zwiększenie wytrzymałości lub uzyskanie efektu opóźnionego rozkładu granul w glebie. W drugim etapie granulacji nadawane są cechy wytrzymałościowe granul – oprócz otoczkowania, podstawowym procesem jest zwiększenie gęstości, poprzez intensywne obtaczanie w strumieniu ciepłego powietrza. Możliwość uzyskiwania, takich cech jakościowych granul nawozowych w jednym procesie produkcyjnym jest innowacyjnym rozwiązaniem procesowym.
SŁOWA KLUCZOWE: granulacja surowców, granulaty, otoczkowanie, zwiększenie wytrzymałości
Zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu stanów zapalnych wymienia krów mlecznych
BRANŻA: Zootechnika
KIEROWNIK: dr inż. Joanna Pokorska
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: justyna.warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu opracowano alternatywną terapię, z użyciem komórek macierzystych, która przyspieszy eliminację stanów zapalnych i wspomoże regenerację wymienia u krów mlecznych, a tym samym ograniczy występowanie mastitis w stadach bydła mlecznego. W wielu stadach bydła mlecznego występuje problem z powtarzającymi się stanami zapalnymi gruczołów mlecznych (mastitis) u zwierząt hodowanych. Jak dotąd jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania. Od 28 stycznia 2022 r. na terenie Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz prewencyjnego stosowania antybiotyków u zwierząt, w związku z czym istnieje ogromna potrzeba na znalezienie skutecznej terapii, która mogłaby usprawnić proces leczenia mastitis bez użycia antybiotyków. Innowacyjność zaproponowanego rozwiązania polega na użyciu jako materiału źródłowego dla komórek macierzystych, bardziej dostępnej tkanki tłuszczowej. Otrzymany produkt (zawiesina allogenicznych komórek macierzystych) jak i metoda jego aplikowania chorym krowom będą miały zastosowanie w usługach weterynaryjnych stosowanych w gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka.
SŁOWA KLUCZOWE: komórki macierzyste, mastitis, terapia, krowy mleczne
LandTAX - system oceny produkcyjności siedlisk
BRANŻA: Nauki leśne
KIEROWNIK: prof. dr hab. inż. Jarosław Socha
BROKER: dr inż. Magdalena Szara-Bąk
TELEFON: 12 662 48 53
EMAIL: magdalena.szara-bak@innowacje-ur.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu powstała aplikacja LandTAX, która pozwala na automatyczną ocenę potencjalnej produkcyjności siedlisk dla różnych gatunków drzew leśnych na dowolnym obszarze zlokalizowanym na terenie Polski oraz prognozowanie przyrostu miąższości, nowo zakładanych i istniejących drzewostanów. System LandTAX umożliwia automatyczną ocenę produkcyjności siedlisk dla dowolnego obszaru. Aplikacja ułatwia również optymalizację doboru gatunków pod kątem dostosowania do siedliska oraz spodziewanych efektów ekonomicznych zalesień, w tym produkcji drewna i biomasy. Dotychczas na rynku nie ma narzędzi do określania potencjału wzrostu gatunków lasotwórczych na terenach nieleśnych. Opracowana aplikacja będzie narzędziem dla firm z sektora leśno-drzewnego świadczących usługi z zakresu inwentaryzacji lasów, planowania urządzania leśnego, wyceny nieruchomości, w tym gruntów leśnych oraz terenów potencjalnie przeznaczonych do zalesień. Opracowane rozwiązanie jest również dedykowane zarządzającym lasami prywatnymi, samorządowymi i państwowymi. Opracowany system jest przeznaczony na rynek krajowy z możliwością rozszerzania na rynki międzynarodowe.
SŁOWA KLUCZOWE: aplikacja, produkcyjność siedlisk, drzewostany, zarządzanie