Wybrane prace przedwdrożeniowe
Sałata biofortyfikowana organicznymi związkami jodu jako suplement diety w profilaktyce i wspomaganiu leczenia covid-19
Total biodegradable packaging
Implementacja procedury łagodzenia stresu wodnego w uprawie roślin o właściwościach leczniczych
BRANŻA: Rolnictwo - agrotechnika
KIEROWNIK: dr hab. inż. Ewa Hanus-Fajerska, prof. URK,
ZESPÓŁ: dr inż. Iwona Kamińska, mgr inż. Joanna Jasińska
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: justyna.warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: sprzedaż, licencja, spółka typu spin-off
Opracowano efektywną procedurę łagodzenia stresu deficytu wody w podłożu podczas uprawy zimozielonej rośliny o właściwościach farmakopealnych, cenionej w przemyśle kosmetycznym. Zweryfikowano stabilizację biochemiczną i wartość przemysłową surowca - Hederae Folium, który wchodzi w skład wielu preparatów handlowych. Brak było do tej pory uzasadnionej ekonomicznie krajowej bazy surowcowej tego przedstawiciela rodziny Araliowatych, zawierającego szereg wartościowych metabolitów, jak saponiny trójterpenowe, glikozydy flawonoidowe, kwasy fenolowe. W ramach projektu powstała modułowa formuła uprawy pozwalająca na uzyskanie produktu polskiego pochodzenia, który będzie dostępny
w handlu przez cały rok. Optymalizacja procesu uprawy pozwala na uzyskanie surowca
o wysokich walorach handlowych. Umożliwi to opracowanie dokumentacji do Urzędu Patentowego oraz komercjalizację produktu. Przedmiot badań ma szczególne znaczenie
w obliczu zmian klimatycznych prowadzących do zwiększenia areałów upraw narażonych na suszę, a metabolity z certyfikowanych surowców są podstawą dostępności środków leczniczych dla celów farmakognozji i kosmetologii.
SŁOWA KLUCZOWE: jakość produktu, surowiec farmakognostyczny, uprawa, stres suszy
Wegański raj
BRANŻA: spożywcza
KIEROWNIK: dr inż. Daniel Żmudziński
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: justyna.warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu powstał probiotyczny fermentowany napój roślinny przeznaczony dla szerokiego grona konsumentów o zróżnicowanych potrzebach żywieniowych. Opracowany produkt nie zawiera sztucznych substancji konserwujących, emulgujących i zagęszczających, syntetycznych barwników oraz aromatów, dodanego cukru ani żadnych substancji słodzących, glutenu, soi oraz produktów odzwierzęcych. Otrzymywany on jest wyłącznie z naturalnych surowców roślinnych pochodzących z Polski. Produkt nie posiada obecnie konkurencji na rynku. Zapewnia mu to czysta etykieta, rodzimy surowiec pochodzący od lokalnych producentów, zastosowanie wegańskich probiotycznych kultur jogurtowych bez laktozy. Przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na produkty wegańskie, które zwykle trafiają do klienta świadomego, obecność na rynku tego napoju w znacznym stopniu wypełni lukę panującą na rynku krajowym oraz zagranicznym.
SŁOWA KLUCZOWE: napój roślinny, czysta etykieta, naturalne składniki
Otrzymywanie napoju funkcjonalnego na bazie mętnego soku jabłkowego i wybranych produktów pszczelich
BRANŻA: Spożywcza
KIEROWNIK: dr Małgorzata Makarewicz
BROKER: dr inż. Magdalena Szara-Bąk
TELEFON: 12 662 48 53
EMAIL: magdalena.szara-bak@innowacje-ur.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: Skomercjalizowano - sprzedaż
W ramach projektu powstał sposób wytwarzania wyrobu spożywczego (napoju) na bazie świeżego, mętnego soku jabłkowego i pierzgi pszczelej lub ekstraktu z propolisu, zapewniający zwiększenie wartości odżywczej oraz potencjalnego wydłużenia trwałości przechowalniczej produktu. Innowacyjność produktu polega na wykorzystaniu unikalnego zestawu różnorodnych związków biologicznie aktywnych obecnych w propolisie i pierzdze pszczelej powodującego, że stanowią one grupę substancji farmakologiczno-leczniczych o szerokim spektrum działania na organizm człowieka. Dodatek produktów pszczelich do żywności niskoprzetworzonej nie tylko istotnie wzbogaci jej skład, ale również wpłynie pozytywnie na trwałość, poprzez hamowanie rozwoju niepożądanych mikroorganizmów. Dodatkowym atutem jest fakt, ze składniki pierzgi i propolisu, o aktywnościach przeciwdrobnoustrojowej i przeciwutleniającej mają status GRAS, tzn. są uznawane za bezpieczne dla konsumenta. Rozwiązanie może zostać wykorzystane przez lokalnych i krajowych producentów soków i napojów do poszerzenia swojej oferty o naturalny produkt funkcjonalny.
SŁOWA KLUCZOWE: napój, produkty pszczele, status GRAS