CTT - logo

     Inkubator Innowacyjności 4.0

     Centrum Transferu Technologii

       Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

plik svg - godło

Wybrane prace przedwdrożeniowe

Metoda delimitacji strefy centralnej miasta

BRANŻA: Inżynieria lądowa i transport
KIEROWNIK: dr hab. Agnieszka Bitner-Fiałkowska
BROKER: mgr inż. Adelina Kasprzak
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: adelina.kasprzak@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
 
W ramach projektu powstała metoda delimitacji strefy centralnej miasta, która może zostać wykorzystana we wstępnym etapie procesu planowania przestrzennego do rozpoznania badanej przestrzeni i zbadania sposobu jej wykorzystania przez ludzi. Produktem jest mapa poziomów zurbanizowania oraz mapa cen nieruchomości w mieście Kraków, co umożliwi obiektywne wyznaczenie granic strefy centralnej w tym mieście. Wiedząc, gdzie przebiegają granice strefy centralnej miasta, można zoptymalizować położenie handlu i usług, zakładów przemysłowych czy osiedli mieszkaniowych. Opracowanie wyniki mogą zostać wykorzystane do planowania zintegrowanego przy sporządzaniu planów inwestycji. Produkt powstał dzięki wykorzystaniu autorskiej metody określania poziomu zurbanizowania terenu wzbogaconej o analizę rynku nieruchomości. Metodę tę można zastosować do dowolnego obszaru na świecie. Innowacyjność metody delimitacji strefy centralnej miasta, wykorzystującej dane katastralne oraz dane z rynku nieruchomości, polega na nowym sposobie wykorzystania tych danych. Stanowią one źródło informacji o zjawiskach przestrzennych zachodzących na dużych obszarach, a nie jak dotychczas – o pojedynczych działkach czy nieruchomościach.
 
SŁOWA KLUCZOWE: urbanizacja, analiza, rynek nieruchomości, podział gruntów, rozwój miasta
     

Mikrofalowe urządzenie do niszczenia roślin inwazyjnych

BRANŻA: Mechanika, eksploatacja i budowa maszyn, Nauki leśne, Ochrona środowiska
KIEROWNIK: dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: justyna.warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
 
W ramach projektu powstało urządzenie mikrofalowe (robot zdalnie sterowany) do niszczenia roślin inwazyjnych, w szczególności barszczu Sosnowskiego. Mobilne urządzenie może być stosowane w różnych typach siedlisk (zmiennie uwilgotnionych; jednostkowy nacisk urządzenia na podłoże jest trzykrotnie mniejszy niż pod stopą człowieka). Mikrofale emitowane przez anteny urządzenia są w stanie niszczyć rośliny barszczu w każdej fazie wzrostu fenologicznego. W przeciwieństwie do innych znanych technologii, urządzenie potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion, czego do tej pory nie uzyskano innymi metodami. Wyniki prac dotyczą trwałej eliminacji niepożądanej roślinności inwazyjnej z różnych siedlisk w tym obszarów cennych przyrodniczo np.: Natura 2000, parki krajobrazowe, parki narodowe. Autorzy proponują do niszczenia roślinności inwazyjnej promieniowanie mikrofalowe emitowane z anteny tubowej na rośliny i do podłoża. Promieniowanie emitowane w ten sposób, powoduje nagrzewanie roślin i podłoża w tym korzeni, co powoduje w nich denaturyzację białka, a tym samym ich unicestwienie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również nagrzewanie i przez to niszczenie licznych nasion wokół roślin inwazyjnych, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
 
SŁOWA KLUCZOWE: zagrożenie środowiskowe, rośliny inwazyjne, mikrofale, barszcz Sosnowskiego
      

New highways

BRANŻA: Inżynieria lądowa i transport
KIEROWNIK: dr hab. inż. Stanisław Bacior, prof. URK
BROKER: mgr Klaudia Kłeczek
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: klaudia.kleczek@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
 
W ramach projektu powstała platforma oceny oddziaływania autostrady na grunty rolne, w formie aplikacji komputerowej, która po wprowadzeniu danych z mapy z zaznaczonym przebiegiem inwestycji liniowej, pozwala na obliczenie i zaprezentowanie całkowitych strat związanych z jej negatywnym oddziaływaniem na grunty rolne. Umożliwia to szybką ocenę wariantów przebiegu inwestycji liniowej oraz wybór najbardziej korzystnego wariantu z punktu widzenia oddziaływania na grunty rolne. Efektem pośrednim jest również możliwość optymalizacji rozmieszczenia wiaduktów autostradowych, kolejowych itp. Obecnie, aby ocenić oddziaływanie odcinka około 2,8 km z wykorzystaniem dotychczasowych metod trzeba poświecić około 50 godzin pracy, podczas gdy prezentowana metoda skraca proces oceny do maksymalnie 30 minut. Dodatkowo opracowane zostały narzędzia wizualizacji, które pozwalają na umieszczenie w przestrzeni autostrady i poza jej oceną negatywnego oddziaływania na grunty rolne, oszacować także aspekt estetyczny związany z zakłóceniem przestrzeni tą budowlą, co pozwala na przybliżoną ocenę walorów estetycznych w danym krajobrazie. Dzięki opracowanej metodzie można szybko i precyzyjnie wybrać najbardziej korzystny wariant przebiegu autostrady.
 
SŁOWA KLUCZOWE: inwestycje liniowe, grunty rolne, aplikacja, analiza oddziaływania
    

Opracowanie i optymalizacja protokołu oznaczenia biochemicznego markera do oceny funkcji rozrodczej gonady u samca psa w celu przygotowania diagnostycznego testu immunochromatycznego

BRANŻA: Weterynaria
KIEROWNIK: prof. dr hab. Małgorzata Kotula-Balak
BROKER: mgr inż. Justyna Warot
TELEFON: 12 662 44 49
EMAIL: justyna.warot@urk.edu.pl
MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
 
W ramach projektu powstał protokół do oznaczenia białka p16 w celu przygotowania produktu w formie testu immunochromatycznego do niskobudżetowego, szybkiego, łatwego i wiarygodnego badania dysfunkcji jąder u psów. Użycie prostych, szybkich testów diagnostycznych w badaniach klinicznych umożliwia diagnozę i podjęcie leczenia i/lub dalsze decyzje hodowlane. Do tej pory nie ma na rynku testów przeznaczonych do oceny funkcji gonady psa. Szczególnie tego typu analizy diagnostyczne są istotne dla hodowców psów rasowych, przede wszystkich zwierząt  reprodukcyjnych.  Powstała technologia w istotny sposób przyczyni się do postępu hodowlanego psów rasowych, umożliwi bowiem znaczące podniesienie jakości hodowli psów przez wczesną eliminację psów z dysfunkcją jąder. Przełoży się także na wymierne finansowe korzyści hodowców.
 
SŁOWA KLUCZOWE: dysfunkcje jąder u psów, choroby gonad, test
      

PolPiGen_muscle

DYSCYPLINA: Zootechnika i rybactwo

TYTUŁ: PolPiGen_muscle

OPIS i ZALETY WDROŻENIA: W ramach projektu opracowano narzędzie selekcji genetycznej gołębi hodowlanych w postaci markera molekularnego. Selekcje oparte na markerach umożliwiają dostosowanie planów treningowych, żywienia, intensywności treningu do potencjału osobników, a co za tym idzie realnie zapobiegają błędnym decyzjom startowym oraz wzmacniają potencjał lotów. Dzięki osiągnięciom technologicznym w zakresie wysokoprzepustowych technik sekwencjonowania genomów (NGS) jest możliwa precyzyjna predykcja miejsc na nici DNA odpowiedzialnych za pożądane cechy. Hodowla i sport związany z lotowaniem gołębi pocztowych jest wysoko dochodową gałęzią przemysłu na rynku usług, produktów i hodowli amatorskiej. Elitarne ptaki, osiągające wybitne wyniki sportowe, wyceniane są w tysiącach euro. Poznanie wiedzy, leżącej u genetycznych podstaw cech związanych z użytkowaniem zwierząt, jest wiodącym kierunkiem badań w naukach o zwierzętach. Zwiększająca się świadomość hodowców i przedstawicieli handlowych sprzedających gołębie na świecie, związana z możliwościami z zakresu biologii molekularnej i analizy DNA, spowodowała ogromne zainteresowaniem komercyjnym testowaniem gołębi.  

TYP INNOWACJI: Produktowa

ZESPÓŁ:

Kierownik: dr hab. inż. Monika Stefaniuk-Szmukier

Zespół badawczy: dr inż. Tomasz Szmatoła, inż. Grzegorz Myćka

BROKER INNOWACJI:

mgr inż. Justyna Warot

MOŻLIWE FORMY KOMERCJALIZACJI: Spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja

     

 

  

 

 

 

grafika ilustracyjna